Pomoc žiakom, rodičom …

Dobrý deň milí žiaci i rodičia.

 V škole je prerušené vyučovanie z dôvodu epidemiologických  opatrení v súvislosti s vírusom Covid-19. Chceli by sme čo najsrdečnejšie pozdraviť našich žiakov, hrdinov týchto dní, kedy je psychický aj fyzický nápor na ich osobnosť značný. Chce to dávku trpezlivosti, odhodlania a odvahy, že zvládneme túto záťažovú situáciu. Sme však skalopevne presvedčení, že naši žiaci sú takými, ktorí to zvládnu.

Ďalšími hrdinami  týchto dní ste jednoznačne aj vy rodičia, ako rodičia, ktorí majú doma svojich hrdinov, o ktorých sa však treba starať možno v istej miere intenzívnejšie ako za normálnych okolností. Teraz to vyžaduje time management na vysokej úrovni, aby sa dali skĺbiť viaceré vaše povinnosti v podmienkach karanténnych opatrení. Je fajn ak si s dieťaťom stanovíme čas, napr. ranného vstávania, hygieny, raňajok, oblečenia, čas, ktorý je potrebné venovať domácemu vzdelávaniu, je však tiež veľmi opodstatnené, aby sa určil čas pre zábavu individuálnu aj spoločenskú v rámci vašej rodiny. Potrebné je  mať „rozvrh hodín“ pevne vymedzený na jednotlivé fázy, no zároveň nezabúdať na možnú zvýšenú unaviteľnosť  detí v tejto kritickej situácii, kedy sa im odopreli aktivity a kontakty, na ktoré boli zvyknuté.

Deti sú presýtené informáciami, ktoré sa k nim za normálnych okolností ani nemusia dostať. Cítia nepohodu aj nás dospelých, preto je veľmi dôležité ustriehnuť si svoje reakcie a vystupovanie navonok. Niekedy možno odložiť debatu o číslach nakazených vírusom, či zosnulých, na dobu, kedy deti nie sú prítomné, pretože aj keď si myslíme, že dieťa to nevníma, dieťa do seba aj tieto informácie nasáva „ako špongia“. No každá „špongia“ má svoje maximá.  Áno aj pre naše deti a puberťákov je to obrovský zásah do životov. Aj oni majú právo nechcieť nemôcť či byť sám. Buďme pre nich preto o to väčšou oporou a ak náhodou nevieme, čo s ich náladami alebo úzkosťami nebojme sa osloviť kompetentných.

Naša škola vám v týchto dňoch poskytuje pomocnú ruku prostredníctvom školskej psychologičky. Neváhajte ju v prípade potreby kontaktovať, Mgr. Michala Mlatičeková, tel. kontakt je 0905 587 550, bude vám a vašim deťom – našim žiakom k dispozícii od 8 hod. do 17 hod. počas pracovných dní.

Zároveň vám na tomto mieste ponúkame aj niekoľko odkazov na aktivity, ktoré sú možnosťou ako stráviť čas s deťmi počas najbližších dní zmysluplne.

Chvíľka relaxu pre Vás aj dieťa: pamätáte sa ešte, ako ste/sme si stavali dekové bunkre? Postavte si jeden aj s vaším dieťaťom a urobte si súkromnú búrku, súkromnú návštevu lesa plného vtáčieho spevu, youtube kanál ponúka širokú paletu možností, čo sa dá v bunkri spoznávať či počúvať, napr. https://www.aaastateofplay.com/50-bird-species-sounds-they-make/?fbclid=IwAR1x0T9VcH99jrhcZVYBjzFFIzD_6A3ZIqdd7A5_jBTtab2Q7TryVv7pqNs)

Skúsme aj niečo dobrodružné: https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pokusy-pre-kazdeho

Hry vo dvojici? Nech sa páči: https://eduworld.sk/cd/vierka-mednanska/6047/hry-vhodne-pre-dvoch-hracov

Aj spoločné cvičenie môže byť fajn, a keďže sa nedá do fitka a ani vo work-out parku, cvičte doma, nechajte nech vaše dieťa vyberie hudbu, vy vyberte video s cvikmi, alebo si nájdite video už so všetkým. Čo potrebujete? No predsa aspoň dvoch ľudí, ktorí sa budú chcieť zabaviť a urobiť niečo pre seba.

                                                                                                                             Mgr. Michala Mlatičeková

ďalšie články

Prváčikovia v škole

Pokyny riaditeľstva školy k otvoreniu školského roka 2020/2021 pre žiakov prvého ročníka. Vážení rodičia prváčikov, slávnostné otvorenie školského roka bude v átriu školy o 8.30 hod. (

čitať celý článok »